Spotkanie ze św. Mikołajem

Święty Mikołaj co roku odwiedza dzieci na całym świecie. Z workiem pełnym prezentów przyjechał 4 grudnia również  do naszego przedszkola. Przedszkolaki były szczęśliwe i rozpromienione, a kiedy znalazły się blisko św. Mikołaja – niektóre troszkę zawstydzone. Oprócz prezentów św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał je, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w przedszkolu. Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami oraz wyrecytowanymi wierszami. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym podopiecznym wiele radości.

 Ten dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków, a niektóre z nich już nie  mogą doczekać się kolejnej Jego wizyty.

Dzień Pluszowego Misia

W tym roku w naszym przedszkolu wyjątkowo w  czwartek ( 26 listopada), obchodziliśmy bardzo ważne święto „Dzień Pluszowego Misia”. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek moda na misie nie przemija. Dzień Pluszowego Misia co roku obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto  nie ma jednak długiej tradycji, gdyż obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny. Z tej okazji panie wychowawczynie przygotowały dla przedszkolaków wiele ciekawych i atrakcyjnych zajęć.

Zabawa andrzejkowa

W środę 25 listopada w naszym przedszkolu odbyła się zabawa andrzejkowa z tematem przewodnim:  „Wszystkie dzieci nasze są”. Przedszkolaki zaprezentowały z tej okazji piękne przebrania. Było różnorodnie i kolorowo. Przybyli goście z Włoch, Francji, Niemiec, odległych Chin czy z gorącej Afryki i z wielu innych zakątków świata. Odbyły się tańce, zabawy ruchowe oraz wróżby andrzejkowe.

Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom za czas poświęcony czas na przygotowanie pomysłowych przebrań dla swoich pociech. Dzieci wyglądały wyjątkowo:)))

Bezpieczny przedszkolak

Panie z grupy II zorganizowały warsztaty, które miały przekazać dzieciom wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drogach oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia. Wspólnie utrwaliliśmy znajomość numerów alarmowych, omówiliśmy zasady bezpiecznych zabaw w sali, w ogrodzie przedszkolnymi i na podwórku.

Ta nauka przez zabawę przyniosła dzieciom wiele radości, zwłaszcza gdy same panie stawały się radiowozem policyjnym czy ambulansem.

 

Konkurs plastyczny – „Polska – najpiękniejsze zakątki naszego kraju”

Listopad dla każdego Polaka jest czasem wyjątkowym. To właśnie ten miesiąc przypomina nam szczególnie, że jesteśmy Polakami i możemy żyć w wolnym państwie. Panie wychowawczynie postanowiły zorganizować w przedszkolu konkurs plastyczny pt. ” Polska – najpiękniejsze zakątki naszego kraju”, aby pokazać najmłodszym Polakom, w jakim malowniczym miejscu mieszkają oraz kształtować u dzieci postawy patriotyczne. Przy użyciu różnych technik plastycznych dzieci miały „domalować” dalszą część wybranej pocztówki z krajobrazem Polski.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym przedszkolakom talentu, zaangażowania w pracę, a przede wszystkim samodzielności wykonania (na to kryterium jury przedszkolne zwracało największą uwagę).

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek przypadającego 5 listopada przedszkolaki wzięły udział w spotkaniu, podczas którego opowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach. Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek: tych znanych i mniej znanych. Dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami.

W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem dzieciństwa. Data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję i pamięć oraz bogacą słownictwo.

 

Serduszko dla przyjaciela

Nasze przedszkole bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Czytelniczym Magiczna moc bajek czyli Bajkowa podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni.  Celem projektu jest promowanie regularnego czytania bajek i baśni jako sposobu wspierania rozwoju psychicznego dzieci przedszkolnych, jak również kształtowanie właściwych postaw dzieci wobec osób z niepełnosprawnością. W ramach projektu, należy wykonywać różne zadania, a jednym z nich było przygotowanie serduszka dla przyjaciela. Dzieci nie tylko poznały wartość przyjaźni, próbowały zdefiniować słowo przyjaciel, ale również bardzo zaangażowały się wykonanie pracy plastycznej, którą później podarowały swojemu najlepszemu przyjacielowi:

Nie musisz mieć przyjaciół stu,
nie musisz mieć dziesięciu,
wystarczy byś jednego miał,
a to już wielkie szczęście.
Przyjaciel to jest taki ktoś,
kto zawsze cię zrozumie
gdy dobrze jest – to cieszy się,
gdy źle – pocieszyć umie.
Przyjaciel to jest taki ktoś,
kto nigdy nie zawiedzie,
a poznasz go, bo z tobą jest
gdy coś się nie powiedzie.

 

Spotkanie ze strażakiem

We wrześniu w naszym przedszkolu odbyło się bardzo ciekawe spotkanie. Przybył do nas strażak – ratownik, członek Ochotniczej Straży Pożarnej – OSP Bieżanów – pan Tomasz. W interesujący sposób zaprezentował strój strażaka – ratownika oraz urządzenia wykorzystywane podczas akcji ratowniczych. Rozmawiał z dziećmi o zasadach bezpiecznego zachowania w domu i przedszkolu. Wytłumaczył też, jak należy się zachowywać, jeśli przydarzy się nam niebezpieczna sytuacja. Dzieci chętnie udzielały odpowiedzi na pytania. Nasze przedszkolaki znają numery alarmowe. Serdecznie dziękujemy Panu Tomaszowi za interesujące spotkanie.

Dzień dyni

Koniec jesiennych zbiorów to najlepszy czas, by ogłosić „Dzień Dyni”. Takie święto obchodziliśmy 30 października w naszym przedszkolu. Wśród dzieci ubranych na pomarańczowo można było poczuć się jak na dyniowej grządce. Zabawę rozpoczęliśmy tańcem z dynią. Na podstawie wysłuchanego wiersza pt.: „Dynia” dzieci poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i można z niej przygotować wiele dań: pieczywo, zupy, dżemy, ciasta, babeczki, przetwory i soki. Dzieci miały okazję przekonać się, jak smakuje ciasto dyniowe, które specjalnie na tę okazję przygotował pan kucharz. Następnie przystąpiliśmy do dyniowych zabaw matematycznych: klasyfikowania dyń wg wielkości, koloru i kształtu, szeregowania od największej dyni do najmniejszej i przeliczania dyń. Zabawy ruchowe z „dyniowym balonikiem” sprawiły przedszkolakom wiele radości. Dzieci z zapałem zabrały się również do odkrywania „dyniowego wnętrza”. Po przekrojeniu dyni wydrążyły nasiona, obserwowały ich wygląd. Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, odkrywania nieznanego oraz różnorodnych zabaw.