Karmnik dla ptaków

Zima jest czasem bardzo trudnym dla zwierząt i ptaków. Niełatwo im samodzielnie zdobyć pożywienie, które często przykryte jest grubą warstwą śniegu. Dlatego tak ważna jest tu rola człowieka. To my musimy pomóc im przetrwać ten czas. Przez cały tydzień przedszkolaki rozmawiały na zajęciach o zwierzętach i ptakach, które pozostają na zimę w Polsce, nie zasypiają snem zimowym. Są to m. in. zwierzęta leśne: sarny, jelenie, dziki, zające, lisy, rysie itp. oraz ptaki: wróble, gile, sikorki, jemiołuszki, gołębie, sroki, gawrony. Dzieci poznały pracę leśnika, który pomaga zwierzętom i dba w lesie o ich pożywienie. Dowiedziały się też, że i one mogą na swój sposób pomóc swym małym przyjaciołom, zwłaszcza tym skrzydlatym. Odpowiadając na ekowyzwanie z miesiąca grudnia, w ramach projektu „Ekokulturalne Przedszkole”, dzieci z grupy I i II wykonały karmnik, czyli „ptasi bar” w garnku. Wykorzystały do tego celu ziarna zmieszane z tłuszczem. Teraz karmnik zdobi przedszkolny ogródek. Na pewno niebawem „zadomowią się” w nim skrzydlaci mieszkańcy naszego osiedla.

Legenda o Świętym Mikołaju – Biskupie (teatrzyk)

13 grudnia po raz pierwszy w tym roku szkolnym, gościł w naszym przedszkolu teatrzyk Eden z Wieliczki. Przedstawił przedszkolakom historie młodego chłopca imieniem Mikołaj, który nie mógł pogodzić się z tym, że jedni ludzie mają dosłownie wszystko, a inni nie mają niczego. Pewnego dnia postanowił to zmienić. Spektakl jak zawsze wzbogacony piękną scenografią oraz bardzo atrakcyjnymi strojami. Pełen zabawnych sytuacji wciągnął każdego przedszkolaka w przedstawioną historię oraz dał poczucie, iż każdy z nas może tak po prostu pomagać innym i zostać świętym:)

Bal mikołajkowy w przedszkolu

8 grudnia dzieci wraz z paniami gościły w murach przedszkola specjalnego gościa – Świętego Mikołaja. Nie przybył on sam, a towarzyszył mu orszak pomocników. Dzieci radośnie powitały dostojnego gościa i odpowiadały na jego pytania, w zamian otrzymały prezenty, nie zabrakło też pamiątkowych zdjęć. Przedszkolaki w tym dniu wyglądały bardzo „mikołajkowo” – dominowały przebrania za Elfy, Reniferki, Mikołaje, Mikołajki itp. Trzeba przyznać, że w takim otoczeniu Święty nie czuł się osamotniony. Miał tu przecież tak wielu swoich adoratorów J). Na bal zaprosił natomiast pan Boguś. Swoją muzyką i układami tanecznymi rozruszał wszystkie dzieci do „czerwoności”. W tym dniu odbyło się też wiele mikołajkowych zabaw, gier i quizów. Oj, oj, będzie co wspominać…

Kiermasz świąteczny

W dniach 6 – 10 grudnia w szkole odbył się kiermasz świąteczny. Stoisko prowadzone było przez Samorząd Uczniowski oraz Szkolne Koło Wolontariatu. W trakcie kiermaszu społeczność lokalna mogła zakupić ozdoby świąteczne, stroiki, rękodzieło, wypieki oraz wiele innych produktów przygotowanych przez rodziców uczniów. Bardzo dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w kiermasz, szczególne podziękowania kierujemy do dzieci, które poświęcając swój wolny czas angażowały się w przygotowanie i prowadzenie stoiska każdego dnia. Pomimo wyjątkowej sytuacji, czasu pandemii i konieczności organizacji kiermaszu w reżimie sanitarnym udało się zgromadzić kwotę 8 365,96 zł, która zasili fundusz Rady Rodziców. Rada Rodziców przeznaczy zgromadzone środki na wsparcie najważniejszych potrzeb społeczności szkolnej. Dziękujemy za okazane wsparcie i poświęcony czas. Do zobaczenia na kolejnym kiermaszu!

W imieniu Rady Rodziców ZSP 11
Aleksandra Lignar-Czyż

Zimowe prezenty – Mobilna Filharmonia

Zima to magiczny czas – radości, wyczekiwania, spotkań, prezentów oraz wspólnego śpiewu. Kolędy, pastorałki, piosenki świąteczne towarzyszą nam w tym czasie wprawiając w doskonały nastrój. Na zewnątrz robi się biało i każdy myślami leży przy pachnącej, zielonej, wystrojonej choince, szukając swojego wymarzonego prezentu – bo przecież każdy był grzeczny. Podczas koncertu Mobilnej Filharmonii, który odbył się 6 grudnia w naszym przedszkolu,  zaprezentowane zostały przedszkolakom nastrojowe utwory a także takie, które specjalnie dla najmłodszych tworzyli wielcy kompozytorzy m. in. muzyczną historię Dziadka do orzechów Piotra Czajkowskiego.

Warsztaty ekologiczne – Eko – siatka (2 grudnia)

W czasach, gdy w trosce o środowisko naturalne zwraca się coraz baczniejszą uwagę na konieczność redukcji zużycia jednorazowych torebek foliowych, do łask wracają torby wykonane z trwałych materiałów, które mogą być wykorzystywane wielokrotnie.

Podczas zajęć dzieci mogły nanieść swoje graficzne pomysły, ulubione wzory a także kolorowe fantazje na powierzchnię płóciennej torby.  Celem warsztatów ekologicznych było przede wszystkim rozwijanie w dzieciach podstawowych wartości oraz utrwalenie pozytywnych pro – ekologicznych i pro – społecznych zachowań. A posiadanie wyjątkowo wyglądającej torby z pewnością dostarczy pozytywnych emocji jej właścicielowi, zaś każda wyprawa po zakupy wywoła zaciekawione spojrzenia innych osób.

Ubieramy choinkę!

Choć do świąt mamy jeszcze kilkanaście dni, to w szkole czas oczekiwania na świąteczną atmosferę płynie w zdecydowanie innym tempie… By móc już się cieszyć tą wyjątkową porą, dzięki nieocenionej pomocy Panów Strażaków, 7 grudnia ubraliśmy rosnącą przed szkołą choinkę. Drzewko zostało udekorowane wykonanymi przez uczniów ozdobami, których różnorodność jest imponująca. Zachwycają misterne łańcuchy i pomysłowe bombki wykonane  m.in. z plastikowych butelek, rurek, nakrętek lub pudełek. Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas na stworzenie tych oryginalnych dekoracji i pomogli ubrać naszą choinkę, by mogła nas cieszyć swoim widokiem przez najbliższe tygodnie!